Hrad Pernštejn
Historie nedobyté
pevnosti
Úvodní stránka » Akce muzea » Výtvarná výstava „Strážci“

Výtvarná výstava „Strážci“

Jana Hlavenková Prekopová

 22. 4. - 15. 6. 2012

(výstavní síň Antonína Bočka, vernisáž v 16 hodin)

 

Strážci Disneylandu?

S nejnovější sérií humorných obrazů „Strážci“ malířky Jany Hlavenkové Prekopové se mohou diváci seznámit v Městském muzeu v Bystřici nad Pernštejnem do 15. 6. 2012.

Jana Hlavenková Prekopová (*1981) na sebe upozornila ještě jako studentka v malířském ateliéru Petra Veselého na brněnské Fakultě výtvarných umění. Její obrazy s industriálními motivy,  parodující socialistický realismus se objevily již v roce 2003 na výstavě „Nejmladší“ ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze, kde je také zastoupena. Industriální téma tehdy nacházela v čerstvě zanikajících továrnách. Posledního půldruhého roku, se její zájem váže k dalšímu, ve velkých městech pomalu mizejícímu fenoménu zahrádkářských a chatových kolonií. Plátna svérázným, mnohdy až absurdním způsobem recyklují  období, jejíž fragmenty malířka nachází v blízkém okolí Brna, kde desátým rokem žije, nebo doma na slovenském Pováží.

StrážciNa základě chatařských námětů nejprve utvářela formálně různorodé, kolážovité obrazy s ironickým a surreálným podtextem, kde se vedle kutilsky lakovaných svícnů začali objevovat první postmodernou prověření trpaslíci - strážci zahrad. Malířka nepohlíží na trpaslíka jako na tajemného a mystického skřítka. Je pro ni víc švejkovskou metaforou, parafrází lidské malosti, maloměšťáctví, nesmyslné kariéry a taky recyklací kýče. Jana Hlavenková namalovala v roce 2012 rozsáhlejší sérii portrétů, časem značně sešlých, disneyovských trpaslíků, které zasadila do vizuální podobnosti s barokními portréty šlechticů. Jejich  identitu však záměrně napoprvé nejsme schopni rozšifrovat,  obrazy často působí  na rozdíl od těch klasicky barokních abstraktně a  vyžadují  větší pozornost k  dekódování jinak realistického námětu. Hlavenková nevolí portrétní  téma volné tvorby náhodně, jako precizní malířka se podobiznám současných podnikatelů - novodobých šlechticů, občas pro obživu věnuje, nové souvislosti tak přirozeně vyplynuly.  

Pokud se rozhodnete pro návštěvu výstavy „Strážci“ Jany Hlavenkové Prekopové, doporučujeme navštívit  i rozsáhlejší výstavu „ V říji“ česko-dánského malíře Tomáše Lahody a Tomáše Hlavenky v Městském muzeu, kteří vedou ateliér Malířství 1na FaVU VUT v Brně.

 

                                                                                                                                          Leoš Boček