Josef Jambor - okouzlení krajinou

 

Josef Jambor - Sečení ovsa, 1942, foto - Josef Ptáček

10. května - 26. června 2013

 

Vernisáž 10. května v 17 hodin ve výstavní síni. 

 

 

POZVÁNKA NA VÝSTAVU OBRAZŮ JOSEFA JAMBORA

Srdečně vás zveme na výstavu krajinomaleb Josefa Jambora do Městského muzea Bystřice nad Pernštejnem, které jsou zapůjčené z Galerie Jamborův dům v Tišnově.

Josef Jambor odkázal městu Tišnovu kolekci téměř padesáti obrazů, několik kreseb a grafik. Tento unikátní soubor, jehož větší část můžete nyní v bystřickém muzeu vidět, tvořil do loňského roku stálou expozici Galerie Jamborův dům. V současné době se v galerii konají výstavy současného a moderního umění (do 12. května výstava Mizející krajina. Vysočina Josefa Jambora na fotografiích Miloše Spurného – Jamborovy obrazy doprovází nádherné černobílé snímky zachycující Vysočinu od 50. do 70. let minulého století) a připravuje se nová dlouhodobá expozice z odkazu Josefa Jambora.

 

Josef Jambor (1887–1964)

Josef Jambor se narodil 29. října 1887 v Pohledci u Nového Města na Moravě. Po maturitě na novoměstské reálce toužil studovat na pražské Akademii výtvarných umění, ale na přání rodičů vstoupil na českou techniku do Brna, kde absolvoval kurz pro zeměměřiče. Na akademii nastoupil až v roce 1914 a postupně studoval u prof. Loukoty, Bukovace a Švabinského. Studia ukončil v roce 1919 a poté se vydal na malířskou cestu po Evropě (navštívil Bosnu a Dalmácii, Německo, Holandsko a Itálii). Po svém návratu žil nejprve v Praze, pak v Novém Městě na Moravě a od roku 1931 v Tišnově. Byl členem Sdružení výtvarných umělců moravských v Hodoníně a působil rovněž v Bloku výtvarných umělců země Moravskoslezské. Zdrojem jeho nevyčerpatelné inspirace se stala především krajina kolem Nového Města na Moravě (Krátká, Samotín, Blatiny, Křižánky ad). Jeho malířské nadání, láska k Vysočině a dokonalá znalost její krajiny se v Jamborových obrazech spojila v mistrovskou poctu Českomoravské vrchovině.

Mgr. Veronika Jičínská

 

Plakát